Wydarzenia

Fundacja dla Tczewa

ZAPRASZA

w dniu 3 grudnia (środa) o godzinie 17: 00  

na podsumowanie projektów profilaktyki zdrowotnej 2014

i  spotkanie z p. Weroniką Weremko – Oszuścik

specjalistką do spraw żywienia

Uwaga!

w pierwszej części spotkania zaprezentuje się młodzieżowa grupa teatralna Mantra z ZSE w Tczewie

w spektaklu świątecznym, w reżyserii Zbigniewa Biegajło

Sala konferencyjna (1 piętro) internatu Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie,

przy ul. Gdańskiej 17A

kontakt: tel. 795 294 008

Prezes Fundacji dla Tczewa Wiesława Quella

==========================================================================

Przypominamy

Każdy czwartek o godz. 17.15 gimnastyka sala gimnastyczna ZSE przy ul. Gdańska 17 w Tczewie.

==========================================================================================

Spotkanie w ramach Programu profilaktyki zdrowotnej p.t. „Zdrowie a wygląd” i „Dbam o zdrowie”.

W środę 05.11.2014 odbyło się spotkanie z p. Moniką Chyła p.t. „Zdrowie a wygląd” oraz zajęcia muzyczne z p. Mariuszem Dworakowskim w Restauracji Kameralna przy ul. Czyżykowskiej 67 w Tczewie.

Zajęcia prowadzone były w ramach Programu profilaktyki zdrowotnej, realizowanego wspólnie z Gminą Miejską Tczew i Powiatem Tczewskim.

W spotkaniu, które organizowała Wiesława Quella, uczestniczyło około 60 osób. Można było posłuchać porad przedstawicielki „Mona and Mary”, która opowiadała o najnowszych trendach w modzie. Dowiedziałyśmy się, że kolor wina i szmaragdu to szlachetne odcienie w tym sezonie. Pani Monika Chyła udzieliła rad na temat zdrowego odżywiania, które ma ogromny wpływ na wygląd naszej skory. Wspomniała o korzystnym działaniu moreli, rodzynek i żurawiny dla organizmu, przy okazji częstując nimi wszystkie Panie. W przygotowanej przez siebie prezentacji zawarła stare powiedzenie: „ Starzenie się jest bardziej kwestią umysłu niż ciała. Wybierz to, w czym dobrze się czujesz. Nie rezygnuj z Siebie!”. Na koniec Pani Monika rozlosowała wśród Pań kupony rabatowy na dobór makijażu i kosmetyków.

Później odbyły się zajęcia muzyczne, śpiewaliśmy różne znane piosenki z akompaniamentem nie zawodnego muzyka Mariusza Dworakowskiego, który tak przygrywał, że nogi same ruszyły do tańca. Tak, więc na spotkaniu było i coś dla ducha i coś dla ciała. Impreza była zorganizowana dla Kobiet 40+.

Dla wszystkich zainteresowanych podajemy informację o spotkaniach w ramach profilaktyki zdrowotnej do końca listopada 2014.

W środę (12.11.14) o godzinę 17: 00 spotkanie „Zdrowa kuchnia” i zajęcia muzyczne .

W dniu 20 listopada o godzinę 18: 00 zachęcamy do uczestnictwa w spotkaniu p.t.  „Czego unikać w żywieniu” z mgr Jolantą Łuczkowską ze szkoły dr Ewy Dąbrowskiej z WALDTOUR -REVITA Kaszubskiego Centrum Promocji Zdrowia w Gołubiu.

Zakończeniem Programu profilaktyki zdrowotnej 2014, w dniu 26 listopada o godzinie 17: 00 będzie koncert Tczewskiej Formacji Szantowej

Miejsce spotkania: ul. Gdańska 17A, internat Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie

(1 piętro, sala konferencyjna).

Zapraszamy wszystkich chętnych.

Fundacja dla Tczewa.

tel. 795 294 008.

=========================================================================================

„Po zdrowie do Gołubia”.

Po raz kolejny Fundacja dla Tczewa zorganizowała wraz z  Powiatem Tczewskim i Gminą Miejską Tczew dla Pań 40+
w ramach programu profilaktyki zdrowotnej wycieczkę „Po zdrowie do Gołubia”

Zainteresowanie wyjazdem było duże (57 osób), gdyż panie wiedzą, że każda impreza zorganizowana przez Fundację, jest ciekawa i pełna atrakcji. Tu każda znajdzie coś dla siebie.

Zaplanowano wyjazd z Tczewa o godzinie 8.00.

Pierwszym przystankiem było Gołubie. Podczas wizyty Pan Stanisław Umławski kierownik ośrodka w Waldtour – Revita Kaszubskim Centrum Promocji Zdrowia, oprowadził panie po terenie zapoznając z ciekawą ofertą. Tu usłyszeliśmy jak można poprawić Swoje zdrowie metodami stosowanymi przez doktor Ewę Dąbrowską.

Następnie cała ekipa udała się do Kościerzyny. Tam uczestniczki pospacerowały
po kościerskim rynku, zwiedziły kawiarenki i Bar Mleczny PRL, gzie mogły ogrzać się przy ciepłej herbacie lub kawie z chałwą.

Kolejnym przystankiem była Łubiana. Uczestniczki wyjazdu zwiedziły sklep firmowy Zakładów Porcelany Stołowej „LUBIANA” S.A.

Ostatni punkt wycieczki Garczyn. Afryka w Polsce w październiku,
ze strusiem w tle. Uczestniczki podziwiały 400 strusi afrykańskich. Mogły obejrzeć jaja strusie i pamiątki ze strusich piór. Panie miały okazję skosztować posiłek z upieczonego strusiego uda. Mięso strusie jest bardzo zdrowe, gdyż jest niskokaloryczne i zawiera małą ilość cholesterolu. Po konsumpcji odbyło się zwiedzanie farmy.

Wycieczka zakończyła się około godziny 17.00.

Pomimo mroźnego dnia, panie z wyjazdu były bardzo zadowolone.

====================================================================================

     Do szkoły – po wiedzę o prawidłowym odżywianiu.

4 września o godz. 17.00 br Fundacja dla Tczewa wspólnie z Dyrekcją Szkoły nr 12 zaprosiła wszystkich chętnych do siedziby szkoły na spotkanie z Jolantą Łuczkowską na temat „Rola żywienia dla zdrowia” w ramach projektów profilaktyki zdrowotnej realizowanych z Gminą Miejską Tczew i Powiatem Tczewskim przy wsparciu Banku Spółdzielczego w Tczewie.

Spotkanie, w którym uczestniczyło około 100 osób w różnym wieku, prowadziła jego inicjatorka Wiesława Quella.

Podczas prelekcji Pani mgr Jolanta Łuczkowska, specjalistka w zakresie zdrowego odżywiania ze słynnej szkoły dr Ewy Dąbrowskiej z WALDTOUR -REVITA Kaszubskiego Centrum Promocji Zdrowia w Gołubiu, mówiła o zachowaniu zdrowia przy prawidłowym odżywianiu, o konieczności wprowadzenia zmian w nawykach żywieniowych (szczególnie wśród dzieci), o możliwościach zapobiegania wielu chorobom cywilizacyjnym.

Na sali obecne były osoby, które podzieliły się wiedzą i doświadczeniem zdobytym podczas pobytu w Ośrodku. Przekonały się, że żywieniem można leczyć albo wręcz zatruwać organizm. Nieodpowiednie produkty działają na system nerwowy, co zwłaszcza u dzieci powoduje pobudzenie. Wiesława Quella gorąco zachęcała do odpowiedniego podejścia do odżywiania i pogłębiania wiedzy w tym zakresie.

Na dobry początek do zadbania o swoje zdrowie i zachętę do działań w praktyce, każdy z gości mógł poczęstować się darami natury z pięknie udekorowanych stołów opływających w owoce i wodę mineralną. Dyrektor SP. nr 12 Lidia Wasilewska zaprosiła na spotkanie nauczycieli i rodziców swojej szkoły, by propagować wiedzę o zdrowym odżywianiu pośród dzieci i młodzieży. Można było się dowiedzieć, czego unikać w codziennym jadłospisie, jakie tłuszcze są najzdrowsze/unikać margaryny/a także o tym by nie przesadzać z mrożonkami. Prelegentka przekazała wiele innych cennych informacji dla zachowania zdrowia, następnie odpowiadała na pytania, które płynęły z sali. Również można było nabyć książkę autorstwa Ewy Dąbrowskiej „Przywracać zdrowie żywieniem” Książeczka propaguje leczenie chorób przez zastosowanie odpowiednich diet warzywno-owocowych i stosowanie krótkotrwałego postu. Autorka przedstawia kuracje oczyszczające organizm i opisuje liczne przypadki chorób wyleczonych tą metodą.

Wielu uczestników spotkania zauważyło, że nadal brakuje dostępu do zdrowej żywności, uczestnicząca w debacie właścicielka nowo otwartego sklepu „Gaja – Eko” żywność i artykuły spożywcze przy ul. Sobieskiego 40, w Tczewie (www.jedzenie-eko.pl.), pani Hanna Markowska zachęcała do odwiedzenia siedziby sklepu gdzie można nabyć zdrową żywność, miód, oleje, zieloną kawę i herbatę a także rozmaite przyprawy.

Fundacja zaprasza do uczestniczenia w programie Klubu kobiet Aktywnych i udział:

we wtorki w spotkaniach Nordic Walking,

w czwartki w zajęciach ruchowych na kręgosłup i stawy. W programie realizowane są także zajęcia z terapii muzycznej, spotkania z lekarzami, specjalistami, koncerty i wyjazdy plenerowe.

==============================================================

   „Trzeba wyjść do ludzi, tu tyle ciekawego się dzieje!”      

W ostatnią sobotę czerwca byłam w Gniewie, zwiedzałam zamek i katedrę w Kwidzynie, zostałam poczęstowana obiadem w Maciejówce, miałam okazję jeździć wozem zaprzężonym trójką koni. W sobotę była dobra pogoda, świetny humor i miłe towarzystwo 60 osobowej grupy, a wszystko to za sprawą wycieczki. która była zorganizowana w ramach projektu z profilaktyki zdrowotnej dla kobiet od 40-60+, przez Prezes Fundacji dla Tczewa Wiesławę Quella, realizowanego przy współpracy Powiatu Tczewskiego i Gminy Miejskiej Tczew.

Czasami człowiek sobie nie zdaje sprawy jak mało wie o regionie, w którym mieszka, właśnie nadarzyła się okazja uzupełnić braki w tak zwanych wycieczkach „za płotem”,
i nie zawiodłam się, jest co obejrzeć!. Więcej takich inicjatyw ,szepce do ucha Pani Gabrysia Hanc, która dołączyła do Klubu Kobiet Aktywnych Fundacji dla Tczewa. Jestem na emeryturze, schorowana i nie chciałam wychodzić z domu. Od kiedy wyszłam do ludzi za sprawą Pani Wiesi , mąż jest zadowolony, że uczestniczę w spotkaniach w Fundacji bo nie jestem smutna i nie narzekam. Odżyłam. Tam się odstresowuję. Program jest przebogaty. W poniedziałki mamy art.- terapię, we wtorki na os. Bajkowym spotykamy się  na Nordic Walking. W środę chodzę na gimnastykę do sali sportowej ZSE ul. Gdańska 17. Mamy spotkania ze specjalistami, lekarzami, muzyczne spotkania przy kawie, połączone z koncertem. Niedawno w czerwcu mieliśmy koncert młodych tczewskich talentów i kociewskiego zespołu „Burczybas” z Gniewa. A teraz proszę, wycieczka do Kwidzyna. Ja teraz nie mam czasu, ani na nudę , ani na chorobę . Chciałoby się zaapelować do wszystkich ”Trzeba wyjść do ludzi , tu tyle ciekawego się dzieje” Zapraszamy do nas, do Fundacji dla Tczewa, po wakacjach, już 4 września 2014r. na spotkanie ze specjalistką zdrowego odżywiania z ośrodka dr Ewy Dąbrowskiej WALDTOUR -REVITA Kaszubskiego Centrum Promocji Zdrowia Sp. z o.o. w Gołubiu, które odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 12. Ja też tam będę obowiązkowo!.”

Zapraszamy w imieniu Pani Prezes wszystkich chętnych, wstęp wolny.

Bliższe informację na stronie www.fundacjadlatczewa.pl

================================================================

26 czerwca o godz. 17.30 w wypełnionej po brzegi sali konferencyjnej internatu ZSE odbył się koncert młodych talentów z Tczewa i kociewskiego zespołu „Burczybas” z Gniewa.  

  Koncert był zorganizowany przez Prezes Fundacji dla Tczewa Wiesławę Quella przy współpracy Powiatu Tczewskiego, Gminy Miejskiej w Tczewie, Bank SGB w Tczewie, i ZSE w Tczewie. Czas szybko upłynął na przyjemnej dla ucha melodyjnej kociewskiej gwarze, na zabawie i poznaniu nowych dotychczas nieznanych instrumentów ludowych takich jak „burczybas” i ‘diabelskie skrzypce”.

Na koncercie również wystąpiły : śpiew: Szutowicz Sylwia uczennica SP12 z 5c uczy się śpiewu pod kierownictwem nauczycielki Schröder Justyny, Paula Brzóska z Gimnazjum nr 1, Paulina Barczyk z ZSE w Tczewie, zagrał na akordeonie Paweł Witkowski absolwent Szkoły Muzycznej I stopnia w Tczewie.

Oprawa muzyczna – ks. Karol z Kościoła Świętego Józefa w Tczewie.

Wszystkim bardzo dziękujemy.

Fundacja dla Tczewie.

Wiesława Quella.